دکتر محبوبه غریب لکی
Search
Close this search box.
آزمایشات بارداری-دکتر غریب لکی

آزمایش های بارداری

آزمایش های بارداری، سونوگرافی ها و واکسن های دوران بارداری را هر بانویی که قصد باردار شدن دارد، باید بداند. برای رسیدن به این مهم و انجام به موقع هر یک از آن ها بهتر است تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان باشید، تا بارداری بی خطری را طی کنید و از عوامل خطرزا برای کودک و مادر جلوگیری شود. در ادامه به تمام آزمایش ها، سونو گرافی ها و واکسن هایی که هر مادری در این دوران باید انجام دهد می پردازیم.

آزمایشات بارداری

تست بارداری:

عقب افتادن قاعدگی معمولا اولین علامت بارداری است. آزمایشات برای تایید بارداری، یک هورمون بارداری به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (βhCG) را شناسایی می کند.

تست های مختلف عبارتند از:

کیت تست خانگی – این کیت ها از داروخانه ها در دسترس هستند. یک کیت معمولی شامل کاغذ مخصوصی است که به حضور βhCG در ادرار حساس است. مهم است که از کیت تست خانگی طبق دستورالعمل سازنده استفاده کنید، در غیر این صورت ممکن است نتایج نادرست رخ دهد. همیشه نتایج خود را با پزشک خود تأیید کنید. تست های بارداری که توسط پزشک شما انجام می شود به ندرت نادرست هستند.

آزمایش بارداری
  • استفاده از بیبی چک
  • آزمایش ادرار در مطب – پزشک می تواند ادرار شما را از نظر βhCG آزمایش کند.
  • آزمایش خون – آزمایش سطح βhCG در خون شما می تواند در عرض یک هفته یا بیشتر پس از بارداری دقیق باشد.

آزمایش های قبل از تولد برای نظارت بر سلامت مادر و نوزاد

مراقبت های بارداری شامل قرار ملاقات های منظم با پزشک یا ماما برای نظارت بر بارداری و رشد جنین است. این شامل آزمایش هایی است که سلامت شما و جنینتان را بررسی می کند و به شناسایی مشکلات احتمالی بارداری کمک می کند. قبل و ه بارداری آزمایش غربالگری

آزمایشات معمول قبل از تولد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش های سلامت مادر قبل بارداری :

در مراحل مختلف بارداری آزمایش های گروه خونی ، سطح آهن ، بررسی دیابت مادر ، ایمنی در برابر سرخجه و سایر عفونت ها انجام می شود. در آزمایش گروه خونی RH مادر تعیین می شود داشتن RH با علامت RH+ نشان داده می شود و اگر کودک RH مثبت و مادر RHمنفی باشد در اثر ورود خون کودک به مادر در خون مادر ضد RH ساخته شده و وارد خون کودک شده و منجر به مرگ کودک می شود در این حالت از تزریقات خاصی برای مادر استفاده می شود.

آزمایش غربالگری قبل بارداری و قبل تولد: در این آزمایش مشخص می شود آیا مادر یا پدر ناقل بیماری ژنتکی هستند یا خیر. افرادی که در خانواده سابقه بیماری ژنتیکی دارند این آزمایش را باید انجام دهند. برای مطالعات بیشتر آزمایش غربالگری پیش از تولد را بخوانید.

سونوگرافی (سه ماهه اول):

یک اسکن بدون درد که در 3 ماه اول بارداری انجام می شود. این می تواند برای تأیید تعداد نوزادان استفاده شود و به محاسبه تاریخ زایمان شما کمک می کند. این به عنوان تاریخ تخمینی زایمان شما شناخته می شود.

سونوگرافی (سه ماهه دوم):

این معمولا بین هفته های 18 تا 20 انجام می شود. برای بررسی رشد کودک و نظارت بر اندازه و محل جفت استفاده می شود. اغلب می توان جنسیت کودک را تعیین کرد (اگر مایلید بدانید)، اگرچه ممکن است 100 درصد دقیق نباشد. جفت سرراهی در همین معاینات تشخیص داده می شود و از خطرات آن می توان با اقدامات به موقع جلوگیری کرد.

سونوگرافی (سه ماهه سوم):

در 3 ماه آخر بارداری، ممکن است سونوگرافی برای بررسی رشد کودک، سطح مایعات اطراف نوزاد و موقعیت جفت ارائه شود. پاره شدن کیسه آب مشخص می شود و با مشخص شدن این موضوع با استراحت جلوی پارگی بیش از حد آن گرفته می شود.

آزمایش های برای شرایط خاص پزشکی در بارداری

آزمایش‌های مربوط به شرایط پزشکی خاص (از جمله سندرم داون ، نقایص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا ، یا شرایط ژنتیکی که در یک خانواده وجود دارد) اختیاری است. ممکن است یک زن بخواهد این آزمایشات را انجام دهد یا نکند، و ممکن است بخواهد قبل از تصمیم گیری، گزینه های خود را با پزشکان خود یا با یک مشاور ژنتیک در میان بگذارد.

تست های غربالگری و تست های تشخیصی در بارداری

درک تفاوت بین تست های غربالگری و تست های تشخیصی مهم است. آزمایش‌های غربالگری می‌توانند اطلاعاتی در مورد احتمال ابتلای نوزاد به یک مشکل سلامتی خاص ارائه دهند، اما نمی‌توانند پاسخ قطعی ارائه دهند. به عنوان مثال، نتایج یک آزمایش غربالگری ممکن است به عنوان شانس افزایش یافته یا شانس کم، یا تخمینی از شانس، مانند یک در 1000 ارائه شود.

یک آزمایش تشخیصی نتیجه قطعی تری را ارائه می دهد.

آزمایش های غربالگری معمول بارداری

آزمایش‌های غربالگری می‌توانند تخمینی از میزان احتمال اینکه نوزاد تحت تأثیر طیف وسیعی از شرایط قرار گرفته باشد، اما نتواند تشخیص دهد، ارائه دهد. اگر آزمایش غربالگری احتمال افزایش را نشان دهد، آزمایش‌های بیشتری برای تأیید آن نتیجه در دسترس هستند.

نمونه هایی از تست های غربالگری معمول عبارتند از:

غربالگری ترکیبی سه ماهه اول:

این آزمایش اطلاعات حاصل از سونوگرافی سه ماهه اول (به عنوان مثال، اندازه گیری از پشت گردن نوزاد به نام مایع نوکال) و آزمایش خون از مادر ( غربالگری سرم مادر در سه ماهه اول) را ترکیب می کند. ) برای محاسبه شانس گروهی از تفاوت های کروموزوم، از جمله سندرم داون. نحووه انجام را می توانیددر مقاله آزمایش غربالگری سه ماهه اول مطالعه فرمایید.

برای مطالعات بیشتر مقاله مهم ترین غربالگری های دورا بارداری را مطالعه فرمایید

غربالگری سرم مادر در سه ماهه دوم:

این یک آزمایش خون مادر است که به تعیین شانس برخی از شرایطی که ممکن است بر جنین متولد نشده تأثیر بگذارد کمک می کند، مانند تفاوت های کروموزومی (از جمله سندرم داون) یا نقص لوله عصبی (مانند اسپینا بیفیدا).

آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT، همچنین به عنوان غربالگری DNA بدون سلول شناخته می شود):

یک آزمایش خون است که به بررسی مواد ژنتیکی نوزاد (DNA)، که می تواند در جریان خون مادر باشد، می پردازد. این می تواند اطلاعاتی در مورد احتمال بیماری هایی مانند سندرم داون و برخی دیگر از تفاوت های کروموزومی ارائه دهد و می تواند در هر زمانی از هفته 10 بارداری انجام شود. این روش دقیق تر از غربالگری ترکیبی سه ماهه اول یا غربالگری سرم مادر در سه ماهه دوم است، اما هزینه بیشتری نسبت به تست های غربالگری دارد.

برای کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه چه آزمونی ممکن است برای شما مناسب تر باشد، از وب سایت YourChoice  دیدن کنید .

آزمایش های تشخیصی بارداری

برخی از بارداری‌ها به دلیل افزایش شانس ابتلا به یک بیماری خاص شناخته شده‌اند. به عنوان مثال، ممکن است سابقه خانوادگی یک اختلال ارثی وجود داشته باشد، یا ممکن است مادر بزرگتر باشد (می دانیم که شانس داشتن نوزادی با تفاوت کروموزومی مانند سندرم داون با افزایش سن افزایش می یابد).

در موارد دیگر، آزمایش غربالگری بارداری ممکن است احتمال افزایش یک بیماری خاص را نشان دهد. یک آزمایش تشخیصی می تواند اطلاعات قطعی تری در مورد وجود یک بیماری ارائه دهد. برخی از این تست‌های تشخیصی از یک سوزن برای جمع‌آوری نمونه‌ای از جفت یا مایع آمنیوتیک استفاده می‌کنند و خطر کمی از عوارض از جمله سقط جنین را به همراه دارند.

آزمایش های تشخیصی عبارتند از:

سونوگرافی:

ممکن است برای بررسی سلامت نوزاد در صورت بروز علائم غیرعادی بارداری مانند خونریزی واژینال یا عدم حرکت جنین استفاده شود.

نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS):

آزمایشی که شرایط پزشکی خاص را با نمونه برداری از جفت بررسی می کند. جفت در اصل از همان سلول های جنین تشکیل شده است، بنابراین آزمایش یک نمونه کوچک از جفت می تواند اطلاعاتی در مورد نوزاد ارائه دهد. برای جمع آوری نمونه، پزشک یک سوزن باریک را از طریق شکم مادر وارد می کند. سوزن با کمک اولتراسوند هدایت می شود. سپس بافت (معروف به نمونه پرزهای کوریونی) در آزمایشگاه بررسی می شود.

آمنیوسنتز:

پزشک یک سوزن باریک را از طریق شکم وارد می کند تا مقدار کمی مایع آمنیوتیک، مایعی که نوزاد را در رحم احاطه کرده است، خارج کند. این نمونه مایع حاوی برخی از سلول های کودک است که با رشد کودک ریخته شده و سپس در آزمایشگاه بررسی می شوند.

تصمیم گیری در مورد آزمایش های تشخیصی در بارداری

از هر 20 زن به یک زن گفته می شود که ممکن است در بارداری او عارضه ای وجود داشته باشد. از آنجایی که آزمایش‌های غربالگری نمی‌توانند اطلاعات قطعی را ارائه دهند، بسیاری از زنانی که در آزمایش غربالگری شانس بیشتری دارند، حاملگی طبیعی خواهند داشت.

تصمیم برای انجام آزمایش‌های بیشتر برای تأیید وجود یک بیماری به عهده زن و خانواده‌اش پس از بحث با پزشک یا ماما است.

آزمایش های تشخیصی ممکن است به دلایل مختلفی در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، اگر یک آزمایش تشخیصی وجود یک وضعیت پزشکی را تأیید کند:

برخی از ناهنجاری ها را می توان در حالی که نوزاد هنوز در رحم است با جراحی اصلاح کرد.

یک زن و نوزادش ممکن است قبل، حین و بعد از زایمان نیاز به مراقبت های تخصصی داشته باشند.

اطلاع از قبل از ابتلای کودک به شرایط خاص ممکن است برای خانواده زمان لازم را برای آماده شدن فراهم کند.

بسته به شرایطی که در آزمایش های تشخیصی مشخص می شود، برخی از زنان یا خانواده ها ممکن است تصمیم بگیرند که حاملگی را ادامه ندهند و ترتیب خاتمه بارداری ( سقط جنین ) را بدهند.

واکسن های بارداری

ایمن سازی می تواند از شما و نوزاد متولد نشده شما در برابر بسیاری از بیماری های عفونی محافظت کند. واکسن آنفولانزای فصلی(که اغلب “واکسن آنفولانزا” نامیده می شود) برای همه زنان باردار تحت برنامه ملی ایمن سازی توصیه و تامین می شود. واکسن آنفولانزا در تمام مراحل بارداری بی خطر است و از شما و کودکتان در 6 ماه اول زندگی محافظت می کند.

واکسن ترکیبی سیاه سرفه (همچنین به عنوان “واکسن سه در یک dTpa” نیز شناخته می شود) برای زنان باردار از هفته 20 بارداری رایگان است. این واکسن در برابر سیاه سرفه (که به عنوان سیاه سرفه نیز شناخته می شود)، دیفتری و کزاز ایمن سازی می کند .

در صورت بارداری، شیردهی یا تلاش برای باردار شدن می‌توانید واکسن COVID-19 دریافت کنید.

بهترین روش برای متخصصان بهداشت که با خانواده ها در مورد غربالگری و نتایج آزمایش صحبت می کنند

ضروری است که پزشکان به خانواده ها اطلاعات دقیق و متعادلی از غربالگری و آزمایش های تشخیصی قبل و بعد از زایمان و همچنین زمان برای تصمیم گیری آگاهانه ارائه دهند.

نتیجه گیری:

برای اینکه تمام آزمایشات را به موقع انجام دهید و از خطرات احتمالی که ممکن است متوجه مادر و فرزند باشد پیشگیری کنید حتماً  زیر نظر پزشک زنان زایمان باشید و از ویزیت های دوره ای غافل نشوید. تا سلامت خود و کودکتان را ضمین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط