دکتر محبوبه غریب لکی
Search
Close this search box.
زمان-زایمان-سزارین

زمان مناسب زایمان سزارین در چند هفتگی است؟

زمان مناسب زایمان سزارین، زمانیست که جنین به تکامل رسیده باشد و مطمئن باشید که خطری نوزاد و مادر را تهدید نمی کند. زایمان سزارین در هفته 37 بارداری قابل انجام است، ولیکن اکثر متخصص زنان هفته 39 بارداری بهترین زمان برای سزارین می دانند. در ادامه بطور کامل عوامل موثر بر این انتخاب و چگونگی تعیین زمان مناسب زایمان سزارین صحبت شده است.

موارد=تجویز-زایمان-سزارین

محاسبه زمان زایمان سزارین

طبق بررسی های انجام شده بهترین زمان زایمان سزارین از هفته 37 بارداری تا هفته 39 بارداری است. محاسبه دقیق زمان زایمان سزارین با توجه به شرایط جسمانی مادر و جنین متفاوت است و بین هفته 37 و 38 و 39 بارداری متغیر است. این زمان با فرمول زیر محاسبه می شود:

فرمول محاسبه زمان زایمان سزارین:

1-در نظر گرفتن اولین روز پس از اتمام قاعدگی

2- مشخص کردن 40 هفته بعد پس از روز مشخص شده

3-اضافه کردن 7 روز به تاریخ مشخص شده

4- در آخر به 3 ماه عقب برگردید

زایمان سزارین در هفته چندم انجام می‌شود؟

زایمان سزارین بطور معمول در هفته 37 بارداری  انجام می شود. در این هفته هیچ آسیبی به مادر و جنین وارد نمی شود. بهترین زمان زایمان سزارین بین هفته 39 تا 40 بارداری است. اگر زایمان سزارین به عقب بیافتد، خطرات جبران ناپذیری در پی دارد.

البته نکته مهم اینست که سرعت رشد هر جنین با هم متفاوت است. همچنین رعایت مراقبت های تجویزشده در دوران بارداری، ریسک یا خطر زایمان زودرس را کاهش می دهد و این موارد در تعیین بهترین زمان زایمان سزارین تاثیر دارد. همچنین سابقه زایمان مادر در تعیین این بازه زمانی تاثیر دارد.

مادرانی که قبلا زایمان سزارین داشته اند، می توانند در هفته 39 بارداری، زایمان سزارین انجام دهند؛ ولی مادرانی که برای اولین بار زایمان می کنند، بهتر است که در هفته 39 یا 40 بارداری اقدام به سزارین کنند.

عوارض تاخیر در زایمان سزارین برای جنین
عوارض تاخیر در زایمان سزارین برای جنین

عوارض تغییر در زمان زایمان مناسب سزارین برای جنین

اگر پس از تعیین زمان سزارین توسط متخصص زنان براساس شرایط جسمی مادر و جنین، زمان آن تغییر کند یا به عقب بیافتد، ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. عوارضی چون:

ایجاد مشکلات قلبی و تنفسی جنین

ممکن است مشکلت قلبی یا تنفسی برای جنین ایجاد کند.

خفگی نوزاد

ممکن است در کنار ایجاد مشکلات قلبی و تنفسی، مشکلاتی چون خفگی نوزاد ایجاد کند.

دفع مدفوع در مایع آمنیوتیک

در صورتی که نوزاد دیرتر از زمان تعیین شده، به دنیا بیاید، ممکن است در آن زمان مدفوع دفع کند. این مدفوع وارد مایع آمینوتیک شده و سپس وارد ریه ها می شود. در ادامه مشکلات تنفسی در جنین ایجاد کرده و احتمال ابتلا به عفونت‌ و التهاب در ریه‌های نوزاد افزایش پیدا می‌کند.

مرده‌زایی

مرگ نوزاد حین تولد بزرگترین خطری که در زایمان سزارین بعد از هفته چهلم وجود دارد.

ایجاد مشکلات نورولوژیک یا عصبی در جنین

ممکن است مشکلاتی در سیستم ایمنی جنین و  سیستم عصبی جنین ایجاد کند.

بهترین زمان زایمان سزارین

همانطور که پیشتر گفته شد زمان مناسب زایمان سزارین براساس شرایط جسمی مادر و جنین تعیین می شود. جنین باید به تکامل رسیده باشد. انجام مراقبت های بارداری در تعیین زمان زایمان سزارین تاثیرگذار است. در صورت عدم رعایت مناسب اصول مراقبتی دوران بارداری سبب ایجاد مشکلاتی چون زایمان زودرس می شود.

بهترین زمان زایمان سزارین بین هفته 37 تا هفته 40 ام بارداری است. معمولا مادران  چند روز پیش از زمان تعیین شده، مجدد برای بررسی و معاینه نهایی به متخصص خود مراحعه کنند. سپس متخصص زنان براساس شرایط و برنامه زمانی زایمان نسبت به انجام زایمان سزارین اقدام می کند.

عوارض تاخیر در زایمان سزارین
عوارض تاخیر در زایمان سزارین برای مادر

عوارض زایمان سزارین بعد از هفته چهلم بارداری برای مادر

تاخیر در زایمان سزارین علاوه بر خطر برای جنین، خطراتی برای مادر نیز به همراه دارد. از جمله خطراتی که در پی دارد، عبارتند از:

باز شدن بخیه‌های قبلی مادر

در صورتی که مادر سابقه زایمان سزارین داشته باشد و عمل زایمان خود را به تاخیر بیاندازد، با مشکل باز شدن بخیه های قبلی رحم روبرو می شود.

دیابت بارداری

در صورتی که مادر دیابت بارداری داشته باشد، ممکن است تاخیر زمان زایمان سزارین سبب ایجاد مشکات بیشتر برای مادر شود. مثال ممکن است دیابت همیشگی همراه مادر باشد.

درماندگی جنین

نوزاد متولد شده پس از هفته 40 ام بارداری، با مشکل کمبود اکسیژن مواجه است. به این حالت درماندگی جنین گفته می شود.

ایجاد شرایط بد جسمی برای مادران

ممکن است شرایط جسمی برای مادران ایجاد کند. شرایط جسمی خطرناکی چون : افزایش فشار خون مادر، آسیب به اندام‌های زنانه، افزایش خطر عفونت و….

تاخیر در شروع شیردهی

در صورتی که زایمان سزارین بعد از هفته چهلم بارداری انجام شود، در شروع شیردهی تاخیر ایجاد می کند. این تاخیر، تاثیر منفی بر تغذیه و سلامت نوزاد دارد.

نتیجه گیری

تعیین زمان مناسب زایمان سزارین به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. فاکتورهایی چون شرایط مادر، میزان رشد جنین و رعایت اصول مراقبتی از عوامل مهم و موثر در انتخاب این زمان است.

زمان مناسب زایمان سزارین بین هفته 37 ام تا 40 ام بارداری بوده و زمان دقیق آن برای هر مادری متفاوت است.

تاخیر در زمان زایمان سزارین یا زایمان پیش از موعد، عواقب جبران ناپذیری برای مادر و جنین در پی دارد.

تعیین بهترین زمان زایمان سزارین را به متخصص زنان خود سپرده و حتما در آن زمان تعیین شده اقدام به زایمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط