دکتر محبوبه غریب لکی
Search
Close this search box.
سونوگرافی وزن گیری جنین

سونوگرافی وزن گیری جنین بهترین روش جهت بررسی سلامت جنین

سونوگرافی وزن گیری جنین در دوران رشد جنین اطلاعات حیاتی از جنین برای پزشک زنان و زایمان فراهم می کند تا هم در مورد بهترین مسیر ممکن برای زایمان تصمیم بگیرد و هم در صورت وجود اختلال در رشد جنین راه های اصلاح آن را در پیش گیرد. وزن جنین در بارداری، به خصوص در هفته های نزدیک به زایمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

این روش همچنین کمک می کند تا مادر از وضعیت رشد جنین خود مطلع شود و با آسودگی خیال دوران حاملگی را سپری نماید. تخمین سونوگرافی وزن جنین یک عامل بسیار تاثیرگذار در مدیریت دوران بارداری است. این عامل نرمال بودن یا نبودن وزن جنین را بررسی کرده و زمان و نحوه زایمان را هدایت می کند. اعداد به دست آمده از وزن جنین دقیق نبوده و به صورت تخمینی وزن احتمالی جنین را تعیین می کند.

در این مقاله قصد داریم در خصوص اهمیت و روش انجام سونوگرافی وزن گیری جنین با شما خوانندگان محترم صحبت کنیم.

 زمان مناسب برای انجام سونوگرافی وزن جنین

تا 20 هفتگی بارداری انجام این سونوگرافی اهمیت و کاربردی ندارد. زیرا جنین تا این هفته وزن بسیاری نگرفته است. اولین زمان سونوگرافی وزن گیری جنین برای سنجش رشد کودک، غالبا از سه ماهگی دوم انجام می­شود، اما بهترین زمان سنجش وزن جنین در سه ماهه آخر بارداری است. اسکن و سونوگرافی وزن گیری جنین معمولا بین هفته های 24 تا 40 بارداری مادر انجام می شود و می تواند اطلاعات مهمی در مورد اندازه و سلامت کلی جنین به پزشک ارائه دهد.

بهترین و مناسب ترین زمان انجام سونوگرافی وزن جنین در نیمه دوم سه ماهه سوم بارداری است. در این زمان دور سر، طول استخوان ران، بای پاریتال و دور شکم جنین اندازه گیری می شود. میزان وزن جنین در هفته های مختلف بارداری، تاثیر بسیاری در سلامت یا مرگ جنین در طول بارداری و در زمان زایمان دارد.

معیار بررسی وزن جنین در سونوگرافی هفته 16 تا 40 بارداری

  • هفته شانزدهم : 146  (171- 121)
  • هفته هفدهم  :181    (212- 150)
  • هفته هجدهم  : 223  (212- 150)
  • هفته نوزدهم : 273 (212- 150)
  • هفته بیستم  :  331  (387- 275)
  • هفته بیست و چهارم تا چهل و یکم: ( 3400-2720)
وزن-گیری-جنین-نسبت-قد-و -وزن

روش سونوگرافی وزن جنین

 در روش سونوگرافی بارداری، پزشک از یک پروب الکترونیکی به نام مبدل برای ارسال و دریافت امواج صوتی استفاده می کند. نکته مهم این است که در طول انجام فرایند سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود.

در فرایند سونوگرافی وزن گیری جنین، دستگاه مبدل بر روی شکم حرکت می کند و امواج صوتی در پوست، ماهیچه، استخوان و مایعات با سرعت های مختلف حرکت نموده و اطلاعاتی را بر روی صفحه مانیتور ظاهر می نمایند. آنگاه پزشک از این طریق وضعیت فیزیکی جنین را بررسی و اندازه گیری می نماید.

بیشتر بخوانید:

آمادگی های قبل از سونوگرافی بارداری

انجام سونوگرافی بارداری همانند سایر سونوگرافی های دیگر، برای داشتن نتایج صحیح، نیازمند رعایت موارد زیر است:

·        مثانه پر برای معاینه سونوگرافی بسیار مهم است. لذا بیمار باید حدود یک ساعت قبل از زمان انجام سونوگرافی، حداقل هشت لیوان آب مصرف کند. این کار به پزشک کمک می کند تا نوزاد را در سونوگرافی بهتر ببیند. لذا از مادرخواسته می شود تا قبل از انجام آزمایش از ادرار کردن خودداری کند.

·        روش اولتراسوند و سونوگرافی وزن گیری جنین نیازی به آمادگی خاص ندارد. اما استثنائاتی نیز می تواند برای برخی از مادران بخاطر شرایط جنین وجود داشته باشد که پزشک معالج اگر لازم ببیند از قبل آن را برای مادر الزام خواهد کرد.

·        لازم است مادر برای انجام سونوگرافی وزن گیری جنین، چهار تا شش ساعت قبل از سونو ناشتا باشد. با این حال، اگر در این بازه زمانی نیاز به مصرف داروی خاص داشته باشد، می تواند داروی خود را با کمی آب مصرف کند.

·        همچنین نکته مهم دیگر این است که لازم است تا از خوردن غذاهای چرب در صبح روز سونوگرافی خودداری کند.

عوارض سونوگرافی وزن گیری جنین

بر اساس آخرین گزارش ها در خصوص نتایج و عوارض ناشی از سونوگرافی وزن گیری جنین، پزشکان و متخصصان زنان و زایمان معتقد هستند که خوشبختانه این نوع آزمایش و سونوگرافی دوران بارداری بی خطر است. یعنی نه برای نوزاد و نه مادر هیچ گونه عوارضی را به همراه نخواهد داشت.

بر خلاف نگرانی برخی از والدین و بخصوص مادر، انجام سونوگرافی وزن گیری جنین با وجود استفاده از دستگاه های مغناطیسی، هیچ گونه تاثیر منفی بر روی وزن جنین، ایجاد خطر زایمان زودرس، وضعیت کودک در بدو تولد یا مرگ و میر نوزاد و… ندارد. به دلیل آنکه از امواج فراصوت برای سونوگرافی و بررسی وضعیت جنین و مادر استفاده می شود.

به  آسودگی و اطمینان خاطر با حضور یک متخصص زنان، این سونوگرافی را جهت اطلاع از وضعیت جنین خود، انجام دهید.

نتیجه گیری

سونوگرافی وزن گیری جنین از متداول ترین روش اندازه گیری و سنجش وضعیت سلامت و رشد جنین است.

برای اینکه نوزاد در زمان تولد از سلامت جسمانی کاملی برخوردار باشد، ضرورت دارد که روند رشد او در دوران جنینی و درون رحم مادر بررسی شود.

پزشک از طریق دستگاه سونوگرافی بدون هیچ گونه بی هوشی و ایجاد عوارض، وضعیت جنین را مشاهده نموده و در صورت وجود اختلال در رشد جنین، روش های کنترل و درمان را برای مادر تجویز می نماید.

بهترین زمان انجام سونوگرافی وزن گیری جنین در نیمه دوم سه ماهه سوم بارداری است.

سوالات متداول سونوگرافی وزن گیری جنین

وزن گیری جنین در سونوگرافی چگونه است؟

معمولا پزشک وزن جنین را  جهت اندازه گیری طول سر جنین (CRL) از هشت هفته تا 13 هفته اول جنینی انجام می دهد. سپس از اندازه گیری سر تا پاشنه تا هفته 41 محاسبه می نماید. وزن جنین سالم هنگام تولد از 2.5 کیلوگرم تا نزدیک به 4 کیلوگرم است.

بهترین راه برای تعیین وزن جنین در دوران بارداری چیست؟

در حال حاضر اولتراسوند یا همان سونوگرافی وزن گیری جنین، به دلیل سهولت استفاده، عینیت و دقت موجود در آن، یک روش مناسب جهت وزن گیری جنین است.

آیا باید از کوچک بودن وزن جنین نگران بود؟

اگر کودک شما کوچک اما سالم است، خطر بسیاری ندارد و صرفا باید وزن جنین کنترل شود. اما اگر عدم رشد جنین به دلیل وجود اختلالات باشد، خطر مرده زایی و مرگ نوزاد در داخل رحم، بیماری جدی در بدو تولد نوزاد یا خطر مرگ اندکی پس از تولد افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط