دکتر محبوبه غریب لکی
Search
Close this search box.
سونوگرافی کالر داپلر

کاربرد سونوگرافی کالر داپلر در بارداری

امروزه یکی از نوین و مدرن ترین انواع سونوگرافی، سونوگرافی کالر داپلر است که در این نوع از سونوگرافی، وریدهای اصلی نواحی گردن، بازوها و پاهای بیمار مورد بررسی قرار می گیرد. سونوگرافی کالر داپلر، به پزشک کمک می کند تا از کندی جریان خون، توقف وریدها یا شریان‌ها آگاه شود. با انجام سونوگرافی کالر داپلر، میتوان به بررسی وضعیت تعیین سرعت و جهت جریان خون و ضربان قلب جنین پرداخت. مطلب ارائه شده را در سایت رسمی دکتر محبوبه غریب لکی دنبال می کنید.

سونوگرافی کالر داپلر

 این نوع سونوگرافی دارای طیف های رنگی مختلفی است که جهت به نمایش گذاشتن جریان خون و ساختار بافت ها و اندام ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم است بدانید که سونوگرافی کالر داپلر، سرعت جریان خون در رگ ها و جهت حرکت آن را با کیفیت بیشتری به پزشک نشان می دهد.

این نوع از سونوگرافی با استفاده از دستگاه های معمولی صورت می گیرد. به طور معمول زنان باردار در طول 3 ماه اول بارداری که حاملگی پرخطری را تجربه می کنند باید جهت انجام آزمایش سونوگرافی کالر داپلر اقدام کنند.

سونوگرافی کالر داپلر جنین چیست؟

سونوگرافی کالر داپلر جنین،  یک تغییر و تحول عظیم در تکنولوژی آزمایش سونوگرافی است که هدف اصلی این سونوگرافی، بررسی مواردی از قبیل جهت و سرعت گردش خون در عروق است. از دیگر کاربردهای مهم سونوگرافی کالر داپلر جنین میتوان به بررسی حرکت خون در رگها و شریان ها اشاره کرد.

روش انجام این دستگاه سونوگرافی بدین شکل است که پس از ارسال امواج فراصوت به بدن، این امواج با سلول ها و گلبول های خون برخورد خواهند کرد که نتیجه این برخورد،  تغییر در طول موج است.

دلایل انجام سونوگرافی کالر داپلر

از علت های انجام سونوگرافی کالر داپلر واژن میتوان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:

جهت تشخیص درد و تورم و عفونت در اندام های داخلی بدن میتوان از سونوگرافی کالر داپلر رحم و تخمدان استفاده کرد.

سونوگرافی کالر داپلر ترانس واژینال کمک می کند تا از طریق امواج ماوراء صوت، پزشک از احشاء داخل شکم آگاه شود.

از سونوگرافی کالر داپلر رحم میتوان جهت تشخیص وضعیت سلامت و اختلالات قلبی و عروقی جنین استفاده کرد.

انواع سونوگرافی کالر داپلر

این نوع از سونوگرافی تاثیرگذار در دوران بارداری انواع مختلفی را در خود جای داده است. سونوگرافی کالر داپلر به دو دسته تقسیم می شود که این دو دسته عبارتند از:

 سونوگرافی کالر پاور داپلر

توجه داشته باشید که در سونوگرافی کالر پاور داپلر، تصاویر با وضوح و جزئیات بیشتری نشان داده می شوند که دست یافتن به این تصویر با استفاده از سونوگرافی کالر داپلر کار بسیار دشواری است اما در نظر داشته باشید که این نوع از سونوگرافی با محدودیت هایی روبرو است که از مهم ترین این محدودیت ها میتوان به عدم درست نشان دادن جریان خون در شریان ها اشاره کرد.

سونوگرافی کالر داپلر اسپکترال

با استفاده از دستگاه اسکن داپلکس در سونوگرافی کالر داپلر اسپکترال میتوان جریان عروقی را بررسی کرد. در این نوع از سونوگرافی، ترکیب تصاویر دوبعدی به بیمار نیز ارائه داده می شود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای سونوگرافی کالر داپلر هستند؟

به طور کلی، در صورتی که زنان باردار علائمی همانند تورم یا درد در در ناحیه پا را تجربه کنند بایستی در صورت صلاح دید پزشک، سونوگرافی کالر داپلر را انجام دهند.

لازم به ذکر است که این سونوگرافی به علت بررسی این علایم برای بیمار تجویز می شود. پزشک با استفاده از تصاویر به دست آمده از سونوگرافی کالر داپلر میتواند علت ایجاد DTV که در برخی موارد به خاطر ایجاد خون خفیف و یا وجود یک لخته خون رخ می دهد را تشخیص دهد.

سونوگرافی کالر داپلر در چه مواردی کاربرد دارد؟

ایجاد پلاک یا مسدود کردن شریان ها

بررسی وضعیت  رگ های خونی پس از بهبودی بیمار

بررسی جریان خون در رگ ها، شریان ها و قلب

جهت تشخیص رشد غیر طبیعی تومور ها، مشکلات جریان خون با کبد ،کلیه ، پانکراس

بررسی جریان خون در دوران بارداری

نحوه انجام سونوگرافی کالر داپلر

در ابتدا پزشک جهت انجام این آزمایش، بر روی نواحی شکم بیمار از مقداری ژل استفاده می کند. سپس با استفاده از دستگاه کوچکی که همانند میکروفون است، فشار کمی را بر روی ناحیه شکم وارد می کند.

در حالی که دستگاه در حال حرکت است امواج صوتی به بدن مراجعه کننده انتقال داده می شوند. این امواج از سایر نواحی بدن خارج می شوند و سپس به دستگاه باز گردانده می شوند.

تمامی امواج صوتی با استفاده از یک کامپیوتر ذخیره و تبدیل به تصاویر می شوند. شما این امکان را دارید که تمامی این تصاویر را بر روی صفحه مانیتوری که در اتاق وجود دارد مشاهده کنید.

پس از اتمام آزمایش میتوانید ژل را از بدن خود پاک کنید. به طور معمول این آزمایش 30 تا 60 دقیقه زمان شما را خواهد گرفت.

زمان انجام سونوگرافی کالر داپلر حاملگی

سونوگرافی کالر داپلر در دو بازه زمانی سه ماهه اول و سه ماهه دوم بارداری جهت تشخیص و اطمینان از رشد طبیعی جنین در دوران بارداری صورت می گیرد.

در مواردی که پزشک هر گونه مورد مشکوکی را با استفاده از آزمایش ها در دوران بارداری تشخیص دهد، جهت گرفتن نتیجه بهتر و کامل تر، سونوی کالر داپلر را نیز تجویز می کند.

توجه داشته باشید که بهترین زمان انجام سونوگرافی داپلر در دوران بارداری زمان هفته 18 تا 20  بارداری است که لازم است این سونو همزمان با سونوگرافی آنومالی اسکن جنین صورت بگیرد.

مزایای سونوگرافی کالر داپلر

این سونوگرافی مدرن مزایای متعددی را در خود جای داده است که در ادامه به شرح هر یک از مزایای این سونوگرافی کالر داپلر پرداخته ایم.

مزایای این سونوگرافی عبارتند از:

مشاهده ورید ها جهت بررسی آنومالی های عروقی، تومور های عروقی ، واریس عروقی

تشخیص بیماری های مرتبط با زنان باردار از قبیل: کیست تخمدان و انواع کیست های خوش خیم و بدخیم

بررسی علت های یائسگی زود هنگام در زنان

بررسی علت نازایی در زنان به دلایل مورادی از قبیل: روند رشد فولیکول تخمک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط