دکتر محبوبه غریب لکی
Search
Close this search box.
سونوگرافی NT

سونوگرافی NT چیست؟

سونوگرافی NT یا شفافیت نوکال، سونوگرافی است که میزان مایع پشت گردن جنین را در سه‌ ماهه‌ی اول بارداری اندازه گیری می‌نماید. با کمک نتایج این سونوگرافی می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی در جنین را تا حدود بسیاری پیش بینی نمود. کاربردهای سونوگرافی NT در سه ماهه اول بارداری بیشتر است.

سونوگرافی NT

همه‌ی جنین‌ها در پشت گردن خود مایع دارند. بر اساس نتایج تحقیقات، دکتر محبوبه غریب لکی و محققان به این نتیجه رسیده‌اند که در نوزادهایی که دارای بیماری‌های ژنتیکی و یا اختلالات کروموزومی‌هستند مایع بیشتری در پایین گردن جمع می‌شود. تجمع مایع بیشتر در ناحیه زیر گردن می‌تواند نشان دهنده‌ی ابتلاء جنین به بیماری‌هایی مانند سندرم داون (سه کروموزوم شماره 21)، سندرم پاتاو (سه کروموزوم شماره 13) و یا سندرم ادورادز (سه کروموزوم شماره 18) باشد. هم چنین بالا بودن اندازه‌ی شفافیت نوکال می‌تواند نشان دهنده‌ای از بیماری‌های مادرزادی قلبی باشد.

در حین بررسی سونوگرافی شفافیت نوکال، برخی دیگر از ساختارهای اصلی جنین نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد تا سایر ناهنجاری‌های احتمالی جنین شناسایی شود.

سایر آزمایش‌هایی که با سونوگرافی NT پیشنهاد می‌شود

غربالگری‌های سه ماهه‌ی اول می‌توانند احتمال بروز اختلالات ژنتیکی و ناهنجاری‌های مادرزادی را مشخص نماید. متخصصین پیشنهاد می‌نماید علاوه بر سونوگرافی NT آزمایش خون مادر نیز جهت بررسی‌های دقیق‌تر انجام شود.

در مواردی که احتمال بیماری‌های قلبی وجود دارد انجام الکتروکاردیوگرام قلب جنین ممکن است پیشنهاد شود.

سونوگرافی NT در چه مواردی مورد نیاز است؟

تمام مادران باردار که در هفته‌ی 11 تا 13 بارداری قرار دارند می‌توانند سونوگرافی NT را انجام دهند. با اینکه انجام تمام غربالگری‌های دوران بارداری مانند سونوگرافی NT اختیاری می‌باشد اما با توجه به اینکه سونوگرافی یک آزمایش بدون تهاجم است که هیچ گونه مشکل و یا عارضه‌ای برای مادر و جنین ایجاد نمی‌نماید پیشنهاد می‌شود تمام مادران باردار در طی بازه‌های زمانی که توسط پزشک اعلام می‌شود جهت انجام غربالگری‌های دوران بارداری مانند سونگرافی NT مراجعه نمایند.

روند انجام سونوگرافی NT

سونوگرافی NT یک روش آزمایش بسیار ساده می‌باشد که مانند سایر سونوگرافی‌های معمول که از روی شکم انجام می‌شود قابل انجام می‌باشد، در برخی موارد ممکن است پزشک پیشنهاد سونوگرافی واژینال را بدهد که در ادامه به روش انجام هر دو اشاره می‌نمائیم.

سونوگرافی از روی شکم

پس از دراز کشیدن روی تخت مخصوص یک ژل روی شکم شما پخش می‌شود، سپس پزشک پروب سونوگرافی را در قسمت‌های مختلف شکم حرکت خواهد داد، تصاویری که بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود توسط متخصص سونوگرافی مورد بررسی قرار می‌گیرد، از مهمترین اطلاعات این سونوگرافی اندازه‌ گیری مایع پشت گردن کودک می‌باشد که بر حسب میلی متر می‌باشد.

در صورتی که سونوگرافی واژینال پیشنهاد شود پس از اینکه در میز مخصوص دراز کشیدید یک پروب سونوگرافی از قسمت خارجی ناحیه تناسلی وارد دستگاه واژن می‌شود و تصاویر مربوط را تهیه می‌نماید.

سونوگرافی واژینال نیز مانند سونوگرافی از روی شکم هیچ گونه درد و ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی‌نماید و کاملاً بی‌خطر می‌باشد.

تفسیر نتایج سونوگرافی NT

نتایج سونوگرافی NT در کنار سایر آزمایشات مانند آزمایش خون و عواملی مانند در نظر گرفتن سن مادر مورد تفسیر قرار می‌گیرند. تقریبا، در تمام موارد نتایج سونوگرافی NT در همان روز تفسیر و نتایج به والدین ارائه می‌شود.

در اکثر موارد NT بالاتر از 3 میلی‌متر نیاز به مشاوره‌های ژنتیکی و آزمایشات تشخیصی بیشتری دارد.

با اندازه‌گیری مایع پشت گردن، متخصص می‌تواند شانس تولد نوزاد به اختلالات خاص ژنتیکی را برای شما تعیین نماید. به عنوان مثال شانس 1 در 300 به این معنی است که از هر 300 جنینی که نتایجی مانند سونوگرافی جنین شما داشته است، 1 کودک با ناهنجاری‌های مادرزادی متولد شده است.

باید به این نکته توجه نمائید که سونوگرافی NT تنها احتمال ابتلا جنین به ناهنجاری‌های ژنتیکی و یا بیماری‌های مادرزادی را تعیین می نماید و جهت تشخیص دقیق انجام آزمایش‌های بیشتر مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی و یا آمنیوسنتز پیشنهاد می‌شود.

در آزمایش پرزهای کوریونی و یا CVS نمونه‌هایی از جفت تهیه می‌شود و از لحاظ بیماری‌های ژنتیکی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

آمنیوسنتز نیز آزمایشی که با استفاده از یک سوزن مقداری از مایع آمنیوتیک رحم خارج می‌شود، مایع آمنیوتیک حاوی تعدادی از سلول‌های جنین می‌باشد که از طریق آن می‌توان انواع ناهنجاری‌های ژنتیکی را مورد تشخیص قرار داد. آمنیوسنتز معمولاُ در اواخر بارداری و جهت تائید تشخیص‌های اولیه انجام می‌شود.

دقت تشخیص سونوگرافی NT

سونوگرافی NT می‌تواند حدود 70 درصد از تریزومی 21 و یا سندرم داون را تشخیص دهد. در صورتی که همراه با سونوگرافی NT آزمایش خون نیز انجام شود، دقت تشخیص تا 95 درصد افزایش می‌یابد.

عوارض سونوگرافی NT سونوگرافی NT یک آزمایش بی‌خطر است و هیچ گونه عارضه‌ای برای مادر و جنین ندارد. در صورتی که نتایج سونوگرافی NT شما مشکوک بود به هیچ وجه نباید دچار ترس و استرس شوید. در اغلب موارد نتایج اولیه از دقت بالایی برخوردار نیستند و تنها با انجام آزمایشات تکمیلی می‌توان به تشخیص دقیق ناهنجاری‌های کروموزومی و یا بیمار‌ی‌های ژنتیکی جنین پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط