دکتر محبوبه غریب لکی
Search
Close this search box.
لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی ( عمل کوچک کردن لبه های واژن )

بارداری

لابیاپلاستی (Labiaplasty) یک روش جراحی است که برای تغییر شکل و اندازه لبهای بیرونی واژن مورد استفاده قرار می گیرد . معمولا در خانم ها بعد از بلوغ لابیامینور دچار بزرگی و افتادگی می شود که ظاهر واژن را تیره تر و نازیبا می کند. لابیاپلاستی کمک می کند که بخش های بیرون زده برش زده شده و فرم و اندازه ایده آلی به آن بخشیده شود. لابیاها پوستی نازک هستند که اطراف واژن قرار دارند و با توجه به مواردی مانند سبک زندگی و ژنتیک و ویژگی های موروثی ممکن است در برخی خانم ها سایز آن بزرگ و بیرون زده باشد.

علت اصلی مراجعه به لابیاپلاستی معمولاً عدم رضایت از شکل یا اندازه لبهای بیرونی است. برخی از زنان ممکن است به دلایل ظاهری، تمایلی به تغییر شکل لبیاها داشته باشند، مثلاً در صورتی که لبیاها بسیار بزرگ یا نامتقارن باشند و منجر به عدم راحتی در فعالیت‌های روزمره یا سبب ناراحتی روحی شوند.

لابیاپلاستی می‌تواند شامل برش، تقویت و اندازه‌گیری لبیاها باشد. روش‌های مختلفی برای انجام این جراحی وجود دارد، اما هدف اصلی آن تغییر شکل و اندازه لبیاها به نحوی است که برای بیمار راحتی و خودشوری بیشتری فراهم شود.

مهم است که قبل از تصمیم گیری درباره لابیاپلاستی، به صحبت با یک پزشک متخصص در این زمینه بپردازید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و درکامل شما درباره ریسک‌ها، زمان بهبودی و نتایج ممکن این جراحی کمک کند.

برای آگاهی از روش های انجام این جراحی بخش های زیر را مطالعه نمایید :

لابیاپلاستی با لیزر

برای مطالعه کلیک کنید

عمل لابیاپلاستی در برخی از موارد با استفاده از تکنیک های ترکیبی و یا تنها با استفاده از لیزر انجام می شود. جراح باید مهارت های لازم برای به کارگیری از ابزارهای جراحی را در اختیار داشته باشد.

لابیاپلاستی با جراحی

برای مطالعه مطلب کلیک کنید

انجام جراحی لابیاپلاستی نیاز به برش های متناسب و استاندارد با توجه به فرم و اندازه لابیا دارد که بهترین نتیجه بعد از عمل حاصل شود.این عمل در نهایت حاصل تجربه و مهارت های جراح است.

دلایل جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یا بهبود ظاهر لب های بزرگ و یا کوچک معمولاً برای خانم‌هایی است که از شکل و اندازه لب های خود راضی نیستند در واقع بیرون زدگی لابیا علاوه بر مشکلات ظاهری که ایجاد می کند ممکن است مانع از داشتن اعتماد به نفس و رضایت جنسی در بانوان هم شود. دلایلی که می‌تواند باعث تصمیم به انجام عمل لابیاپلاستی شود عبارتند از:

ظاهر ناخوشایند و نا مرتب واژن

در برخی موارد، لب های بزرگ یا کوچک می‌توانند با سایر ویژگی‌های صورت، مانند فک و چانه، انطباق نداشته باشند و شکل کلی صورت را از دید ظاهری نامتناسب کنند.

تغییرات ظاهری واژن پس از زایمان یا پیری

معمولا با گذر زمان و به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری و یا افزایش سن، شکل و حجم لابیا تغییر کرده و حتی در مواردی با وجود ساییدگی در واژن ظاهر آن تیره و نامطلوب می شود. لابیاپلاستی می‌تواند به عنوان روشی برای بازگرداندن شکل و جوانی واژن به حالت قبلی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین آسیب های روحی و کم بودن اعتماد به نفس در زنان را افزایش می دهد.

عدم راحتی در فعالیت‌های روزمره

برخی خانم‌ها ممکن است به دلیل اندازه یا شکل لب هایشان، مشکلاتی مانند احساس فشار لبه های واژن در هنگام ورزش و دوچرخه سواری ، درد در زمان پوشیدن لباس های زیر جذب و تنگ ، استشمام بوی نامطبوع و احساس رطوبت دائمی در واژن را تجربه کنند. لابیاپلاستی می‌تواند در بهبود عملکرد واژن و انجام فعالیت ها کمک کننده باشد.

عدم تقارن در ظاهر واژن

با تغییر سایز لابیا ممکن است در طرفین واژن تقارن بهم بریزد. در واقع ممکن است یک طرف واژن لابیا بزرگ تر و بیرون زده تری وجود داشته باشد که در نهایت ظاهر آن را نازیبا و ناخوشایند می کند. با ترسیم ، برش و ایجاد فرم متقارن در لابیا می توان قرینه سازی در ناحیه تناسلی را ایجاد نمود.

قبل از هر تصمیمی به جراح لابیاپلاستی مراجعه کرده و نیازهای شخصی خود را با او مطرح کنید. ایشان با ارائه مشاوره به شما بهترین راهکار و درمان را برای از بین بردن مشکلات واژن در نظر می گیرند. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و توضیح دهد که آیا لابیاپلاستی مناسب شما است یا خیر.

افراد لابیاپلاستی

مراحل جراحی لابیاپلاستی

مراحل انجام جراحی لابیاپلاستی شامل موارد زیر است :

مشاوره قبل از جراحی

قبل از انجام عمل لابیاپلاستی، اولین مرحله مشاوره با جراح زیبایی واژن است. در این مرحله، شما می‌توانید اهداف خود را با پزشک مطرح کنید و او شما را درباره روش‌ها، نتایج ممکن و ریسک‌های مربوط به عمل آگاه سازد. در این جلسه شما می توانید انتظارات منطقی خود را مطرح و اگر مشکلات دیگری هم دارید بیان کنید. بعد از این جلسه تعیین وقت و نوبت دهی برای روز جراحی انجام می شود.

آمادگی برای عمل

پزشک ممکن است قبل از عمل لابیاپلاستی، از شما بخواهد تا برخی اقدامات را انجام و یا فعالیت هایی را محدود نمایید. این ممکن است شامل قطع مصرف داروهای خاص مانند داروهای انعقادی ، عدم استفاده از محصولات خاصی مانند ضدعفونی‌کننده‌ها و لوسیون ها ، دوش گرفتن در روز جراحی و اصلاح ناحیه تناسلی است.

ترسیم بخش های جراحی

در این مرحله، پزشک لبیاها را بخش‌بندی می‌کند و قسمت‌هایی از لبیا را که نیاز به تغییر دارند، نشانه گذاری می کند. این کار ممکن است با استفاده از یک قلم یا ماژیک مخصوص انجام شود.

ایجاد بی حسی

همانطور که اشاره شد این جراحی نیازی به بیهوشی نداشته و با بی حسی موضعی انجام می شود. بدین منظور از بی حس کننده های موضعی و تزریقی کمک گرفته می شود تا بیمار حین عمل کوچکترین درد و ناراحتی را احساس نکند.

ایجاد برش و تغییرات

در این مرحله، پزشک برش‌های لازم را در مناطق مشخصی از لابیاها انجام می‌دهد. این برش‌ها ممکن است به منظور کاهش اندازه لابیاها، اصلاح شکل آن‌ها یا حذف بخش‌های اضافی و یا ایجاد قرینگی در طرفین واژن صورت گیرد. این مرحله شامل کاهش اندازه، اصلاح تناسب و ترمیم شکل ظاهری لابیا می شود.

بخیه و پانسمان

پس از اصلاح شکل و برش بخش های اضافه واژن، لابیاها با استفاده از نخ های قابل جذب و مخصوص بخیه زده می‌شوند. بخیه ها باید کاملا مرتب و با تبحر زده شود تا لابیاها در موقعیت جدید خود ثابت و جریان خون مناسب جهت پیشگیری از خونریزی ایجاد شود.

در نهایت فرد در همان جلسه جراحی می تواند به منزل بازگردد و با در نظر گرفتن استراحت نسبی از روز بعد فعالیت های روزمره را آغاز کند. بهتر است درباره مراقبت های بعد از لابیاپلاستی اطلاعات و آگاهی لازم از جانب جراح را کسب نمایید.

عمل لابیاپلاستی چقدر طول می کشد؟

عمل لابیاپلاستی، در حقیق جراحی زیبایی واژن است که به منظور بهبود ظاهر واژن در بخش خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. انجام این جراحی با توجه به شرایط متقاضی و میزان تغییراتی که در حین عمل نیاز دارد متغیر است. عمل لابیاپلاستی یک جراحی سرپایی است بدین منظور که نیازی به بیهوشی و یا بستری در بیمارستان ندارد و با ایجاد بی حسی قابل انجام است. زمان دقیق عمل لابیاپلاستی بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله پیچیدگی فیزیکی هر فرد و نیازهای خاص آن، تجربه و مهارت جراح، و روش های مورد استفاده در جراحی .

اما به طور کلی صفر تا صد انجام یک جراحی لابیاپلاستی معمولا حدود 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد، با این حال ممکن است در موارد خاص، زمان بیشتری نیاز باشد. مثلا اگر بیماری تمایل به انجام جراحی تنگ کردن واژن و یا تقویت نقطه جی داشته باشد این زمان بیشتر می شود.

مهم ترین نکات درباره لابیاپلاستی

دکتر محبوبه غریب لکی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

شما بعد از لابیاپلاستی نیاز دارید که استراحت کنید و برخی امور را با دقت انجام دهید که نتیجه بهتری از عمل دریافت نمایید.انجام نکات بعد از عمل لابیاپلاستی بسیار مهم است و باید طبق دستور ارائه شده توسط جراح مد نظر قرار بگیرد.

بهترین جراح لابیاپلاستی کیست؟

شما برای دریافت نتیجه ایده آل و بدون عارضه از عمل لابیاپلاستی باید انتخابی هوشمندانه و دقیق برای جراح لابیاپلاستی داشته باشید. این عمل نیاز به تجربه، مهارت و تخصص ویژه دارد.عمل لابیاپلاستی باید توسط جراح زیبایی واژن متبحر انجام شود.

تاثیر لابیاپلاستی بر میل جنسی

لابیاپلاستی با ایجاد ظاهر متقارن و البته از بین بردن بیرون زدگی های واژن احساس تحریک پذیری در زنان را افزایش داده و باعث بالا بردن میل و رضایت جنسی می شود.

هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟

برای انجام عمل لابیاپلاستی هر جراح مبلغ متفاوتی را در نظر می گیرد. دستمزد جراح و هزینه های جانبی که در بر دارد با توجه به میزان تغییرات لازم و شرایط بیماران متفاوت است.

سوالات متداول لابیاپلاستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط