دکتر محبوبه غریب لکی
Search
Close this search box.
سقط مکرر

سقط مکرر؛ عوارض سقط مکرر

سقط مکرر یکی از مشکلات شایع زنان باردار است. در صورتی که زن باردار بیشتر از دوبار از بین رفتن بارداری بالینی را تجربه کند اصطلاحا می گوییم که به سقط مکرر مبتلا شده است. در سقط مکرر، فرد باردار، دوران بارداریش در قبل از هفته دوازدهم (سه ماهۀ اول) خاتمه پیدا می کند.

 در مواردی که سقط فقط برای بار اول رخ دهد جای نگرانی نیست، اما در صورتی که این موضوع باز هم رخ دهد، نیاز به پیگیری و بررسی های پی در پی دارد. جالب است بدانید که 15 تا 20 درصد حاملگی های دچار سقط جنین قبل از هفته دوازدهم می باشند.

مطلب ارائه شده را در سایت رسمی دکتر محبوبه غریب لکی دنبال می کنید.

سقط مکرر

تعریف سقط مکرر

بر اساس تعریف های کلاسیک، به وقوع حداقل 3 سقط متوالی برای زن باردار را سقط مکرر می گویند. به عبارت دیگر میتوان گفت سقط مکرر به معنی پایان دادن غیرارادی بارداری محرز بالینی قبل از هفتۀ 20 بارداری است.

سقط در زبان عامیانه به معنای از دست دادن جنین در حاملگی، پیش از به دنیا آمدن آن است. از نظر علمی به از دست دادن جنین قبل هفته بیستم بارداری، سقط گفته می شود. به از دست دادن جنین بعد از هفته بیستم، زایمان زودرس گفته می شود.

یکبار سقط جنین در سه ماهه اول بارداری یا اوایل سه ماهه دوم، طبیعی است و نیازی به بررسی ندارد. در صورتی که این اتفاق چند بار و پشت سر هم تکرار شود، قطعا باید ارزیابی شود. در واقع خانومی که سابقه چند بار سقط دارد، یعنی عدم  توانایی در باروری داشته و باید تحت مشاوره پزشک قرار گیرد.

میزان شیوع سقط مکرر چقدر است؟

سن مادر یکی از عوامل موثر بر سقط جنین است. هر چه سن مادر بالاتر باشد( بالای 45 سال) ، احتمال سقط جنین در سن حاملگی پایین ( کمتر از 6 هفته) بیشتر است.

** اگر قلب جنین در سونوگرافی رؤیت شد، احتمال سقط  بسیار کمتر می شود.

سقط جنینی در 25درصد موارد، قبل اینکه فرد متوجه بارداری شود، رخ می دهد.  جدا از این، حدود 10 تا 15درصد، میزان طبیعی سقط جنین در باردراری است.

سن حاملگی که در آن سقط رخ داده در تعیین علت و میزان عود کمک کننده است.

شایع ترین دلایل سقط های مکرر

با توجه به تحقیقات به دست آمده از سوی مرکز سلامت بارداری و زایمان آمریکا(ACOG)، حدود 60 درصد از آمار سقط مکرر به علت وجود اختلالات ژنتیکی است. از دیگر دلایل شایع سقط مکرر، افزایش سن مادر است.

علاوه بر موارد بالا مواردی دیگر هم نیز هستند که جزو شایع ترین دلایل سقط های مکرر به شمار می آیند که این دلایل عبارتند از:

  • اختلال آناتومیک
  • دهانه رحم ناتوان (یا نارسایی دهانه رحم)
  • مشکلات پزشکی

توجه داشته باشید که توجه نکردن به برخی از نکات در دوران بارداری همانند: مشکلات پزشکی، مصرف بیش از حد تعدادی از داروها، روبرو شدن با سموم در محیط اطراف، سیگار کشیدن، خوردن کافئین ،اختلالات جفت میتواند سبب بروز سقط مکرر برای زن باردار شود.

عوارض-سقط-مکرر

سقط مکرر همراه با چه عوارض هایی است؟

یکی از مهم ترین عوارض سقط مکرر که میتواند مادر را از نظر روحی بسیار تحت تاثیر خود قرار دهد، از دست دادن فرزندش است.این بیماری همراه با عوارض های دیگری همانند: خونریزی شدید، عفونت، ایجاد سندروم آشرمن و ایجاد ناهنجاری‌های روانی مثل افسردگی و اضطراب است.

یکی از شایع ترین عوارض سقط ناقص، بروز خونریزی های زیاد است که این عارضه سبب تب و لرز شدید در بیمار می شود، از این رو در این موارد لازم است تا کورتاژ درمانی و یا دارو درمانی جهت مهار این عوارض برای فرد بیمار صورت بگیرد.

بارداری موفق بعد از سقط مکرر

با توجه به تجارب افراد، دست یافتیم که امکان بارداری با سقط عمدی به وسیله دارو  و کورتاژ به مراتب بیشتر از سقط با جراحی است زیرا که در برخی موارد جراحی ممکن است آسیب هایی از قبیل زخم کردن دیواره های رحم را برای فرد بیمار در پی داشته باشد.همچنین وجود زخم در رحم می تواند یکی از دلایل شایع سقط مکرر در آینده باشد.

توجه داشته باشید که بارداری پس از سقط هیچ مشکلی ندارد اما در صورتی که زن باردار مبتلا به یک بیماری زمینه ای، ژنتیکی باشد احتمال سقط جنین در آینده حدود 20 درصد افزایش می یابد و پس از دو سقط متوالی، خطر سقط جنین دوباره تا 28 درصد افزایش پیدا می کند از این رو لازم است جهت اقدام به بارداری پس از سقط مکرر حتما از متخصص زنان خود مشورت های لازم را نیز دریافت نمایید.

 چگونه از سقط مکرر جلوگیری کنیم؟

روش های متفاوتی جهت پیشگیری از سقط مکرر وجود دارد. از جمله:

  • در صورتی که از بارداری خود مطمئن شدید، در طول بارداری حتما زیر نظر یک متخصص زنان قرار بگیرید.
  • بدون مشورت دکتر،  از مصرف دارو خودداری کنید.
  • در دوران بارداری، یک رژیم غذایی سالم و مفید داشته باشید.
  • به هیچ عنوان خود را در معرض اشعه ایکس قرار ندهید.
  • در طول روز، پیاده روی داشته باشید.
  • هنگام رانندگی با سرعت مطمئن برانید.
  • از استرس و اضطراب به دور باشید.

موارد مهم درباره سقط مکرر:

سقط مکرر، آزمایش های مختلفی دارد، که توسط پزشک تجویز می شود. از جمله آزمایش بررسی کروموزوم

سقط مکرر دلایل مختلفی چون بیماری دیابت، بروز مشکلات هورمون و ناهنجاری های رحمی دارد.

درمان سقط مکرر بسته به علت سقط و سن فرد و بارداری چندم متفاوت است.

در صورت داشتن سابقه سقط، حتما این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید.

خلاصه:

زمانی که یک مادر پیش از یکبار و پشت سر هم، سقط جنین داشته باشد، یعنی توانایی در باروری نداشته و مبتلا به عارضه سقط مکرر است. سقط مکرر یکی از مشکلات شایع در میان زنان باردار است. سن یکی از عوامل مهم و موثر در سقط مکرر جنین است.

سقط جنین به دلایل مختلفی رخ می دهد و درمان آن بسته به علت آن دارد. زنانی که سقط جنین مکرر دارند، باید تحت نظر درمان و مشاوره پزشک زنان باشند.

سوالی مهم:

آیا با داشتن سقط مکرر، احتمال باروری وجود دارد؟

بله. با بررسی علت سقط مکرر و درمان آن، احتمال یک بارداری موفق برای زوجین وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط